Zorya-direktør: Manchester er en beskidt by

Læsetid
mindre end
1 minute
Læst indtil videre

Zorya-direktør: Manchester er en beskidt by

08 oktober, 2016 - 14:38
Direktøren for ukrainske Zorya Luhansk fik sig tydeligvis noget af en oplevelse, da han var med holdet i Manchester.

Da Zorya Luhansk i sidste uge var i Manchester for at spille Europa League mod Manchester United fik klubbens direktør tydeligvis ikke det bedste billede af byen.

- Da vi var i England var vi kun i Manchester og den by kunne jeg ikke lide. Den var meget beskidt. Nær hotellet i centrum lå der hjemløse mennesker ved indgangen om natten. Jeg var ude og gå en tur en aften og gik lidt udenfor centrum. Der var det endnu værre. Masser af fulde mennesker. Det var bizart for mig at se mænd gå rundt på gaden og kysse. Det kunne jeg ikke lide, bliver Sergei Rafailov ifølge The Guardian citeret for at sige til klubbens hjemmeside.

Manchester United slog Zorya med 1-0 og skal igen mødes til december i Ukraine. 

Køb Manchester Uniteds nye trøjer her

Rejseguide: Få hjælp til at rejse til Old Trafford her