Wootton tilbage i United

Læsetid
mindre end
1 minute
Læst indtil videre

Wootton tilbage i United

23 januar, 2012 - 21:59
Den 20-årige forsvarsspiller Scott Wootton vender tilbage til Manchester United efter 6 måneder i Championship-klubben Peterborough United.<br /> Planen var...

Den 20-årige forsvarsspiller Scott Wootton vender tilbage til Manchester United efter 6 måneder i Championship-klubben Peterborough United.

Planen var ellers at lade Wootton spille hele sæsonen hos Sir Alex Fergusons søn Darren i Peterborough resten af sæsonen, men manglende udsigt til spilletid har fået klubben og spilleren til at droppe resten af lejeopholdet.

"Det var en fælles beslutning. Jeg havde en snak med Scott, og han følte han ikke spillede nok kampe, så jeg var glad for at kunne lade ham komme tilbage til Old Trafford," siger klubbens manager, den tidligere United-spiller Darren Ferguson til klubbens hjemmeside.

Udover Wootton, så har Peterborough også lånt Ryan Tunnicliffe, som fortsat er udlånt til klubben.