United udsat for hackerangreb

Læsetid
mindre end
1 minute
Læst indtil videre

United udsat for hackerangreb

20 november, 2020 - 23:44
Manchester United oplyser sent fredag aften at klubben har været udsat for et hackerangreb.

Manchester United udsendte sent fredag aften en pressemeddelse, hvor klubben oplyser at man har afværgret et hackerangreb på klubbens IT-systemer.

Ifølge klubberne er hverken klubbens sociale medier eller andre digitale kanaler ramt af angrbeet, ligesom at der ifølge klubben heller ikke har været nogen personfølsomme data, som hackerne har fået adgang til.

Det er første gang i OldTrafford.dks historie at vi har set en nyhed af  denne karakter fra Manchester United, men kan måske forklares med de seneste års fokus på sikkerhed og ikke mindst de skærpede regler for brud på datasikkerheden i Europa. 

Klubben oplyser at alle systemer er intakte og det ikker kommer til at påvirke lørdagens kamp mod WBA.

Køb den nye Manchester United trøje her via Unisport.dk så støtter du OldTrafford.dk.