United bekræfter tre nye akademispillere

Læsetid
mindre end
1 minute
Læst indtil videre

United bekræfter tre nye akademispillere

11 september, 2020 - 17:44
To spaniere og en enkelt nordmand er på vej til at blive nye ungdomsspillere i United.

På klubbens hjemmeside bekræfter United tre tilgange til klubbens akademi. Marc Jurado og Alvaro Carreras kommer begge fra Spanien fra henholdsvis FC Barcelona og Real Madrid, mens Isak Hansen-Aaroen kommer fra norske Tromsø IL.

De to spaniere har begge fået 'international clearence', som spillere under 18 i FIFA-regi år skal have, før de kan blive registreret i udenlandske klubber. Norske Isak Hansen-Aaronen har endnu ikke fået sin, men det forventes, han får den.

De to spaniere er allerede flyttet til England, hvor de er i gang med to ugers selvisolation som skyldes COVID-19 restriktioner, og de bor hos den samme værtsfamilie, som også er gået i karantæne, for at sikre spillernes helbred.

Køb den nye Manchester United tråje her via Unisport.dk så støtter du OldTrafford.dk.