Tusinde United-fans demonstrede mod Glazer lørdag eftermiddag

Læsetid
mindre end
1 minute
Læst indtil videre

Tusinde United-fans demonstrede mod Glazer lørdag eftermiddag

24 april, 2021 - 20:51
Klubbens amerikanske ejere har gjort sig meget upopulære med deres medvirken i udbryderligaen.

Fans af Chelsea, Everton og United protesterer foran Stamford Bridge ©Imago

Op mod tusind Manchester United-fans samlede sig lørdag eftermiddag foran Old Trafford for at demonstrere mod Glazer-familien, hvis ejerskab af klubben igen bliver meget kritiseret på grund af beslutningen om at deltage i Super League - og måske endda være en primus motor bag projektet.

Det skriver Sky Sports.

Demonstrationen mod Glazers startede ved fire-tiden, og der blev ifølge videoer på sociale medier sunget sange imod Glazers, ligesom de grøn-gule farver, som var klubbens oprindelige farver prydede billedet. De farver har flere gange været symbolet på kampen for at få klubben tilbage på egne hænder.

Det er også planen, at der skal være en ny demonstration mod Glazer-familien forud for Liverpool-kampen på Old Trafford i næste weekend.

 

Køb den nye Manchester United trøje her via Unisport.dk så støtter du OldTrafford.dk.