Statue af Jimmy Murphy opføres foran Old Trafford

Læsetid
mindre end
1 minute
Læst indtil videre

Statue af Jimmy Murphy opføres foran Old Trafford

29 maj, 2021 - 14:50
Jimmy Murphy bliver den næste United-legende i rækken, som bliver hædret med en statue foran Old Trafford.

Jimmy Murphy og Matt Musby ©Imago

Manchester United er blevet enige med forskellige fangrupper om at opføre en statue af Jimmy Murphy ved Old Trafford.

Murphy spillede en stor rolle i klubbens historie som træner og senere som assistent til Sir Matt Busby i perioden 1946-1971. Blandt andet var waliseren en stor del af tilblivelsen og udviklingen af the Busby Babes og klubbens genopbygning efter flyulykken i München i 1958.

Forslaget om en statue af Murphy kommer fra en gruppe af fanorganisationer med the Manchester Munich Memorial Foundation i spidsen.

Murphy kommer i fornemt selskab foran Old Trafford, hvor statuer af Sir Matt Busby, Sir Alex Ferguson og the "United Trinity" bestående af Bobby Charlton, george Best og Denis Law i forvejen er placeret. 

Køb den nye Manchester United trøje her via Unisport.dk så støtter du OldTrafford.dk.