Greenwood og Rashford gør akademitræner stolt

Læsetid
mindre end
1 minute
Læst indtil videre

Greenwood og Rashford gør akademitræner stolt

18 april, 2020 - 12:43
De to angribere har gjort store fremskridt på klubbens førstehold.

Rashford er klubbens topscorer med 19 fuldtræffere indtil videre denne sæson, mens den lidt yngre Mason Greenwood har fået netmaskerne til at blafre 11 gange. Begge er de fra klubbens eget akademi, og det glæder ungdomstræneren Colin Little, at de præsterer på førsteholdet.

Han fortæller manutd.com, at han tror på det er en duo, som klubben kan få meget ud af at satste på fremadrettet.

- Jeg mener ærligt talt ikke, du kan finde to klubber i landet og sige, at der er to bedre 'home grown' angribere end de to. Nu vil jeg ikke blæse for meget i egen trompet, men det er da fantasisk, er det ikke? siger han.

Colin Little har selv tidligere været angriber i Crewe Alexandra, hvor han også kunne sætte et par bolde bag modstanderens målmand, men det, der inspirerer ham som ungdomstræner, er at se de unge spillere blomstre på førsteholdet.

- Det gælder hele vejen ned gennem akademiet, hvis en spiller har været i gennem alle årrækker, så kan de have været her i 20 år, siger han.

 

Køb Manchester United merchandise via Unisport.dk så støtter du OldTrafford.dk.