Athletic: United i dialog om at få fans på stadion mod Palace

Læsetid
mindre end
1 minute
Læst indtil videre

Athletic: United i dialog om at få fans på stadion mod Palace

09 september, 2020 - 14:26
Det er klubbens håb, at der kan komme 12.000 tilskuere på lægterne til sæsonens første Premier League-kamp mod Crystal Palace.

Old Trafford ©Getty

I morgen, torsdag, vil repræsentanter fra United mødes med de britiske myndigheder i håb om at kan få lov til at lukke folk ind på Old Trafford til kampen mod Crystal Palace i næste weekend. Repræsentanterne har en plan med, hvor de har mulighed for at åbne op for 12.000 tilskuere.

Det skriver Andy Mitten i The Athletic.

Kampen mod Crystal Palace er Uniteds første i den nye Premier League-sæson, og det er klubbens håb, at der kan blive åbnet yderligere op, hvis de får lov at lave forsøget, og det forløber succesfuldt.

Der har ikke været fans på Old Trafford siden den 8. marts, hvor der var en elektrisk stemning, da Manchester City blev besejret. Siden lukkede COVID-19 som bekendt ned for Premier League, og da den senere blev sparket i gang igen var det uden tilskuere.

Køb den nye Manchester United tråje her via Unisport.dk så støtter du OldTrafford.dk.