Manager og sekretær

OldTrafford.dks billede
Indsendt af OldTrafford.dk den tir, 27/12/2005 - 22:15
Skrevet af: 
Arne Madsen

Manager og sekretær i Manchester United/Newton Heath

For nogen tid siden var der en der fejlagtig antog at Brian Clough havde været manager i Manchester United, derfor har jeg skrevet dette om hvem der har været manager og sekretær gennem tiderne.

I begyndelsen havde klubben ingen manager, det var sekretæren og nogle fra klubbens styre der havde ledelsen.

A. H. Albut
Sekretær 1892 til juli 1900.

James West
Sekretær juli 1900 til 28 september 1903.

Ernest J. Mangnall
Sekretær manager 30. september 1903 til 1. september 1912.
Den første storheds tid i Manchester United var under Ernest J. Mangnall

Division 1 mester: 1907/08, 1909/10
FA Cup vinder: 1909
FA Charity Shield vinder: 1908, 1911

T. J. Wallworth
Sekretær 9. september 1912 til 28. oktober 1912

James John Bentley
Sekretær manager 28. oktober 1912 til 16. september 1916
Fra 28. december 1914 kun sekretær.

John R. Robson
Manager 28. december 1914 til 16. september 1921
Den første officielle manager i Manchester United
Trådte tilbage som manager på grund af sygdom, for at blive assisterende manager, indtil sin død 11. januar 1922.

John A. Chapman
Sekretær manager 31. oktober 1921 til 8. oktober 1926
Den 8. oktober 1926 fik Manchester United et brev fra fodboldforbundet om at Chapman havde ført utilbørlig optræden for klubben. Det betød at han måtte forlade jobbet som manager. Hvad den virkelig årsag var, et ikke kommet frem efter mere en 80 år. En af de største gåder i klubbens historie.

Clarence G. Hilditch
Spiller manager 8. oktober 1926 til 13. april 1927
Manchester Uniteds anfører overtog, indtil en ny manager blev fundet.

Herbert S. Bamlett
Manager 13. april 1927 til 1. august 1931
Herbert Bamlett var dommer i F.A. Cup finalen i 1914. Han var også dommer i F.A. Cup kampen som Manchester United spillede mod Burnley den 6. marts 1909. Burnley førte 1-0 da han afbrød kampen, da der manglede 18 minutter på grund af banes beskaffenhed. Manchester Unted vandt den ny kamp og blev vinder af finalen.

Walter Crickmer
Sekretær 8. oktober 1926 til 6. februar 1958
Manager sekretær 1. april 1931 til 1. august 1932
Manager sekretær 9. november 1937 til 15. februar 1945
Walter Crickmer tog over, da klubben stor uden manager i 2 omgange.

A. Scott Duncan
Manager 1. august 1932 til 9.november 1937

Division 2 vinder: 1935/36

Jimmy Porter
Manager? 1. august 1938 til 31. maj 1944
Nogle kilder har Jimmy Porter som manager med måske var han kun træner i klubben.

Sir Matt Busby
Manager 15. februar 1945 til 11. august 1970
General manager 11. august 1970 til 29. december 1970
Manager 29. december 1970 til 11. august 1971

Division 1 mester: 1951/52, 1955/56, 1956/57, 1964/65, 1966/67
FA Cup vinder: 1948, 1963
FA Charity Shield vinder: 1952, 1956, 1957
European Cup vinder: 1968

Jimmy Murphy
Overtog som manager 6. februar 1958 indtil sommerferien, da Matt Busby var tilbage efter München ulykken.

Les Olive
Sekretær 7. februar 1958 ind til sommeren 1988
Har siden 1988 været direktør i Manchester United

Wilf McGuinness
Chief Coach 1. juni 1969 til 11. august 1970
Team Manager 29. december 1970 til 8. juni 1971
Var ikke manager i starten da Sir Matt Busby var General manager i klubben.

Frank O"Farrell
Manager 8. juni 1971 til 19. december 1972
Denis Law sagde han kom som en fremmed og gik som en fremmed.

Pat Crerand
Interims manager indtil Tommy Docherty blev ansat

Tommy Docherty
Manager 22. december 1972 til 4. juli 1977
Blev fyret efter at havde haft et forehold til klubbens fysioterapeuts kone.

Division 2 mester: 1975
FA Cup vinder: 1977

Dave Sexton
Manager 14. juli 1977 til 30. april 1981
Efter 7 sejre i træk blev han fyret!

Jack Crompton
Interims manager indtil Ron Atktinson blev ansat

Ron Atkinson
Manager 9. juni 1981 til 4 november 1986
9/6/1981 til 4/11/1986 Ron Atkinson Manager

FA Cup vinder: 1983, 1985
FA Charity Shield vinder: 1983

Alex Ferguson
Manager 6. november 1986

Premiership mester: 1992/93, 1993/94, 1995/96, 1996/97, 1998/99, 1999/2000, 2000/01, 2002/03
League Cup vinder: 1992
FA Cup Vinder: 1990, 1994, 1996, 1999, 2004
Charity Shield vinder: 1993, 1994, 1995, 1997, 2003
European Cup vinder: 1999
Cup vinder Cup vinder: 1991
Super Cup vinder: 1991
Toyota Intercontenental Cup vinder: 1999

Kenneth Merrett
Sekretær sommeren 1988